bub
Artykuły

Jak zainstalować oprogramowanie WordPress na blogu?

WordPress jest bez wątpienia najpopularniejszym oprogramowaniem na bloga. Służy on do zarządzania treścią strony (CMS).Instalacja bloga jest dosyć prosta powinna zając kilka minut. Większość hostingów z obsługą php automatycznie przekopiowuje pliki na serwer co bardzo ułatwia instalacje. Jednak można zrobić to również ręcznie poprzez połączenie FTP. Mając takie oprogramowanie będziesz mógł swobodnie pisać lub edytować swoje artykuły, zmieniać wygląd strony(nie naruszając licencji). Możesz też skorzystać z ogromnej liczby dodatków do WordPress.

Instrukcja instalacji

A) Pierwszym krokiem jest zakupienie domeny i hostingu. Za dobry serwer trzeba zapłacić nawet 150zł rocznie. Jednak jeżeli nie przeszkadzają wam ograniczenia takie jak np reklamy możemy skorzystać z hostingu darmowego. Ja polecam CBA.pl jest w 100% darmowy mamy 1gb miejsca na serwerze, obsługe PHP i SQL, darmowe konto pocztowe, nieograniczony transfer miesięczny, rozbudowany panel do zarządzania stroną itp.

B) Następnie musimy pobrać oprogramowanie Wordpress ze strony wordpress.org, rozpakowując je np używając programu 7zip.

C)  Wordpress używa bazy danych MySQL(system służący do zarządzania bazą danych, są tam zapisane informacje z których strona korzysta) Aby to zrobić musimy się zalogować do swojego panelu kontrolnego i dodać bazę SQL- składającą się z nazwy użytkownika i hasła np nazwa użytkownika mojastrona_pl.

D) Rozpakowane pliki z archiwum przygotowujemy do instalacji w tym celu otwieramy folder wordpress, odnajdujemy w nim plik wp-config-sample.php(najlepiej otworzyć go programem Notepad, ale można również za pomocą systemowego notatnika) i uzupełniamy  naszymi danymi :

 Zapisujemy plik i zmieniamy nazwę na wp-config.php

E) Wysyłamy pliki na serwer za pomocą klienta FTP. Jest wiele programów tego typu wystarczy wpisać hasło do wyszukiwarki: „klient FTP” dobrym wyborem jest FileZilla jednak ja używam Total Commander który ma dużo więcej funkcji :

  1. Po włączeniu programu klikamy sieć/ftp połączenia/nowe połączenie :

2 . Wpisujemy teraz nasze dane, sesja- dowolna nazwa, nazwa hosta- w moim przypadku cba.pl, użytkownik(nasza nazwa użytkownika) np admin@mojastrona.pl na koniec swoje hasło.

3. Po połączeniu przenosimy zawartość folderu Wordpress na serwer(klikamy zaznacz wszystko i przeciągamy na serwer)

F) Teraz wystarczy przejść do łatwego kreatora instalacji bloga wpisując  http://www.naszastrona.pl/wp-admin/install.php

Na koniec musimy postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Potem dla bezpieczeństwa powinniśmy usunąć folder instalacyjny.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)